تاج گل ترحیم

مراسم ترحیم در کشورمان همیشه آداب و رسوم ویژه ای دارد. یکی از این رسوم تقدیم تاج گل به بازماندگان به نشانه یادبود و بزرگداشت می باشد. در مراسم های ترحیم به نشانه احترام و عرض ادب اغلب از تاج گل بکار برده می شود. از سالهای گذشته رسم اینگونه بوده است که آشنایان درجه ۲ متوفی به منظور عرض تسلیت با دستان پر برای ادای احترام به دیدار یکدیگر می روند که در مراسم ترحیم و ختم این هدیه و تحفه به صورت بنر و تاج گل می باشد . علت استقبال زیاد از تاج گل ها برای مراسم عزا سادگی و همچنین سبک و قیمت بسیار مناسب آن در مقایسه با تعداد گلهای استفاده شده در آن می باشد که با توجه به فراهم کردن گل ها از بازار گل و جلب رضایت مشتریان ، این تاج ها بسیار مطلوب می باشند. از دیگر خصوصیت این تاج گل ها ،تغییر رنگ ربان و قرار دادن برگه منقش به منظور درج متن تسلیت می باشد. این تاج گلها به صورت یک طبقه ای، دو طبقه ای و سه طبقه ای موجود می باشد و در مراسم های گوناگون از جمله ترحیم استفاده می شوند.

به طور معمول گلهای سفید نماد ابراز همدردی می باشند. زمانی که مجلس خاتمه می یابد، معمولا خانواده مرحوم تاج های گل را به نشانه یادبودی از عشق و محبت شما تا چند روز در منزل قرار می دهند. هر یک از گل هایی که در تاج گل ترحیم مورد استفاده قرار می گیرند، احساسات ویژه ای را ابراز می کنند. در حقیقت زبان گل، روشی به منظور ابراز احساسات و فرستادن پیام های معنی دار می باشد.

گل هایی که به منظور تزیین تاج گل بکار برده می شوند، بر اساس نوع سلیقه مشتری با یکدیگر متفاوت می باشند. ولی پر استفاده ترین گل ها به منظور مراسم ختم عبارتند از:

  • گل گلایول: از این گل به دلیل بلند بودن هر شاخه و قرارگیری تعداد زیادی گل در هر شاخه و همچنین قیمت مناسب آن، در تعداد زیادی از تاج های گل استفاده می شود. این گل کلاسیک و زیبا، نشانه صداقت و قدرت می باشد و از ماندگاری مناسبی برخوردار است.
  • گل آنتوریم: این گل قشنگ جلوه ای ویژه به تاج گل می دهد و از لحاظ قیمت در مقایسه با بقیه گل ها گران تر می باشد.
  • گل لیلیوم: این گل در بین افراد بسیار محبوب می باشد و دارای رنگ های گوناگونی مانند سفید، زرد، نارنجی، قرمز، صورتی و … می باشد. این گل به نشانه بی گناه بودن روح عزیمت کرده می باشد. لیلیوم سفید نشانگر بزرگی و خلوص و به عنوان ابراز همدردی می باشد.
  • گل داودی: در بعضی از کشورهای اروپایی مثل فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان و مجارستان گل داوودی نشانه مرگ می باشد و تنها در مراسم تشیع جنازه بکار برده می شود. از این گل زیبا به دلیل قیمت مطلوب آن گاهی اوقات به تعداد زیادی در تاج های گل بکار برده می شود و در برخی مواقع به شکل مکمل از آن استفاده می شود. گل داوودی سفید نشانه غم می باشد.
  • گل پرنده بهشتی: این گل زیبا به دلیل شکل ظاهری و اسم ویژه خود علاقمندان زیادی دارد ولی از دارای تنوع رنگی زیادی نمی باشد.

رنگ مطلوب گل به منظور مراسم ترحیم

بر اساس سلیقه مشتری و گل فروشی ها از کلیه رنگ ها در تاج گل ترحیم بکار برده می شود ولی رنگ سفید از پراستفاده ترین رنگ ها است. رنگ سفید با رنگ های ملایم مانند صورتی، زرد، سبز کم رنگ و… به میزان زیادی در تاج گل ها بکار برده می شود.

به دلیل تنوع زیاد مدل و اندازه و کاربرد آنها ، موجب شده تاج گل ترحیم در قیمت های گوناگون تزیین و گل آرایی شوند. نمونه ای از تاج گل های ترحیم عبارتند از:

۱- تاج گل تک طبقه ای تسلیت گلایل، شب بو، ژربرا

در صورتی که می خواهید به منظور عرض تسلیت و ادای احترام به بازماندگان از تاج گل استفاده کنید ،می توانید از تاج گل تک طبقه ای تسلیت که ترکیبی از گل های گلایل، شب بو و ژربرا است استفاده کنید. گل ژربرا گیاهی گرمسیری از گونه های آفریقایی می باشد و تمایل زیادی به آفتاب و نور دارد. از خواص مهم این گل دفع کردن انرژی های منفی و زائد از بدن می باشد. گل شب بو عطر مسحور کننده ای دارد مخصوصا در زمان شب که دمای هوا کاهش می یابد. این گل در رنگهای مختلف سوسنی، بنفش، صورتی و سفید موجود می باشد. همچنین شب بوها گلبرگ های پر پشتی دارند. گلایل نیز گیاهی گرمسیری می باشد که در رنگهای گوناگون نارنجی، صورتی، سفید و زرد عرضه می شود. این تاج گل تک طبقه ای به منظور تسلیت بسیار مقرون به صرفه و شکیل می باشد.

۲- تاج گل ترحیم یک طبقه ای گلایل و لیلیوم

در صورتی که می خواهید در مجلس ترحیم دوستان و اقوام خود از عطر و بوی گل ها بکار برید تاج گل ترحیم یک طبقه ای که ترکیبی از گل های گلایل و لیلیوم می باشد گزینه مطلوبی برای این کار می باشد. این تاج گل بسیار مقرون به صرفه و در عین حال شکیل و زیبا می باشد. لیلیوم گیاهی گرمسیری می باشد و نام فارسی آن، سوسن است. گل گلایل از گل های خاطره ساز می باشد. این گل نمادی برای روان های پاک می باشد و به منظور ادای احترام به مردگان استفاده می شود.

۳- تاج گل ترحیم تک طبقه ای شب بو، ژربرا، آنتوریوم

می توانید با تاج گل ترحیم تک طبقه ای شب بو، ژربرا، آنتوریوم به بازماندگان ادای دین کنید. گیاه آنتوریوم از زیبایی ویژه ای برخوردار است. یکی از ویژگی های این گل خاصیت تصفیه کنندگی هوا می باشد. همچنین نیازی به نور مستقیم خورشید ندارند. گل شب بو نیز از جمله گیاهان زینتی است که در شب، عطر بسیار مطلوبی دارد و گلهای آن رنگ های گوناگونی از جمله سفید، قرمز لاکی، بنفش کمرنگ، عنابی روشن و زرد کمرنگ می باشد. گیاه ژربرا گیاهی گرمسیری می باشد و در اندازه و رنگهای گوناگونی موجود می باشند.

۴- تاج گل ترحیم تک طبقه ای گلایل و رز

دادن تاج گل یکی از رسومی می باشد که در حال حاضر با استقبال زیادی روبرو شده و به عنوان تکریم و یادبود اموات انجام می شود . تاج گل ترحیم تک طبقه ای گلایل و رز یکی از گزینه های مناسب می باشد و در عین شکوهی که دارد بسیار مقرون به صرفه می باشد. گلبرگ‌های گل رز از قدیم همیشه به سبب عطر و ریزمغذی‌های فراوانش مورد توجه بوده است. همچنین رنگ های گوناگون گل رز نیز دارای پیغام می باشد. برای نمونه رز سفید، نشانه پاکی، خلوص و جذابیت است. رز صورتی نشانگر جذابیت، لطافت و زیبایی است . رز زرد پیام رسان گرمی و صمیمیت می باشد. رز هلویی بیانگر تشکر و قدردانی است. گلهای گلایل نیز به خاطر حالت حلقه وار، بیضی و نیزه ای شکل زینت ویژه ای به تاج گل می دهد و از قدیم مورد استقبال واقع شده است.

۵- تاج گل ترحیم گلایل، شب بو، آنتوریوم

شما می توانید با انتخاب تاج گل ترحیم که ترکیبی از گل های گلایل، شب بو و آنتوریوم می باشد ادای احترام به بازماندگان را انجام دهید. گل های گلایل بسیار زیبا هستند و دارای تنوع در رنگ می باشند .گل شب بو نیز یکی از گلهای پر طرفدار نزد ایرانیان است که دارای رنگ های سفید، قرمز، بنفش و زرد می باشد. این تاج گل ترحیم بسیار مقرون به صرفه می باشد.

۶- تاج گل ترحیم دو طبقه ای شب بو، گلایل، ژربرا

تاج گل ترحیم دو طبقه ای با استفاده از گلهای شب بو، گلایل و ژربرا ، تحفه مطلوبی می باشد که می توانید به رسم یاد بود به منظور شادی روح و مغفرت اموات به صاحب مجلس تقدیم کنید و با این عمل موجب تسلی خاطر آنها گردید. این تاج گل بسیار زیبا و با شکوه است به گونه ای که شکوه و عظمت ویژه ای به مجلس خواهد داد. فرم حلقه وار گل گلایل بسیار چشم نواز می باشد . این گل در دسته گیاهان زینتی محسوب می شود و برگ های شمشیری شکل دارد. همچنین عطر گلهای شب بو، بسیار مست کننده می باشد. مدل برگ های آن بیضی و نیزه ای مانند می باشد و مدل کم پر و پر پر آن وجود دارد. گل ژربرا نیز زیبایی ویژه ای دارد و چشم نواز می باشد. ژربرا دارای گلچه های شعاعی حاشیه ای، گلچه های صفحه مرکزی و گلچه های حد واسط می باشد. ژربرا گیاهی گرمسیری می باشد که می تواند انرژی های منفی بدن را دور کند.